(NEJEN) DĚTSKÉ TRIKO

20.09.2017

Najděte si chvilku a ušijte triko podle svého, je to hračka!

Během polední pauzy, když obě holčičky spí, obvykle přepnu na zrychlený mód. Dneska jsem pro vás vytvořila návod na výrobu velice jednoduchého trika. Je to sice triko dětské, ale dospělácké ušijete úplně stejně. Mám trochu slabost pro námořnický proužek - nejenže na něm nejsou vidět všechny ty fleky, kterými ho Josefína celý den soustavně pokrývá, ale je cool snad pro každou příležitost. Takové základní triko vždycky šiju i s úplným začátečníkem. Ti šikovnější ho zvládnou okamžitě, ti méně zruční si trochu zapárají, ale naučit se párat je stejně důležité jako naučit se šít. Stejně jako u všeho zde platí, že čím více věcí ušijete, tím rychleji se budete zlepšovat!

K výrobě je potřeba hlavně overlock. Já mám i coverlock, tedy můžu zakončit rukávy, dolní kraj nebo ozdobně prošít průkrčník pružným stehem. Dá se to ale v pohodě zvládnout jen s obnitkou, jen musíte všechny kraje zakončit nápletem.

Koupila jsem si 1 metr úpletu (150cm šíře) - výplněk. Má takovou drobnou smyčku z rubové strany. Celý metr nespotřebuji, ale zbytek bude třeba na triko, kalhoty, čepici... pro mladší Toničku. Pokud chcete materiál přesně, kupte si jednu délku trika (měřeno od 7 krčního obratle k délce jakou chcete, plus záložka a něco na srážlivost) a rukáv se vám vejde mezi přední a zadní díl. Nitě jsou třeba tři až čtyři, záleží jestli budete šít s jednou nebo dvěma jehlami v overlocku. Jehlu bych volila sílu 70. Materiál je dobré nejprve seprat, je totiž veliká pravděpodobnost, že se srazí.

Nejprve si složíme materiál rubovou stranou k sobě, na šířku trika a pečlivě urovnáme pruhy. Na přeložku přišpendlíme střih a zakreslíme švovou záložku - cca 0,7 cm - šíře obnitky. K dolnímu kraji připočítáme dle vašich možností. Pokud máte coverlock, volila bych cca 3 cm, pokud budete dávat náplet, stačí jen 0,75 cm. 

Zakreslíme značky: pasovou a značku v průramku předního dílu. Jsou velmi důležité, později určí umístění rukávu. Uděláme malinký nástřih, protože křída se téměř vždycky vypráší. 

Až budeme mít hotové oba díly, zakreslíme rukáv. Mně se střih vešel nad triko. Opět zakreslíme švovou záložku včetně značek - značka do předního dílu a vrchol náramenice. Na střihu je směr osnovní nitě, ale pokud je proužek, bude usazení střihu na materiál brnkačka, držte se proužku. Dolní záložka na rukávu je mírně tvarovaná, viz obrázek, a to z toho důvodu, že až ji budete zakládat, chyběl by vám materiál. Pokud však nevlastníte coverlock, budete dolní okraj rukávu lemovat stejně jako průkrčník, tedy ho necháte rovný. 

Pozor, ať se vám na boku sejdou pruhy.

Když máte díly vystřižené a značky naznačené, můžete začít sešívat ramena. Materiál si položte lícní stranou na lícní stranu a sešijte na overlocku. 

Nyní všijte lem do průkrčníku. Já jsem zvolila šíři hotového lemu 1,5 cm, tedy potřebuji ustřihnout šířku 5 cm (1,5 cm šíře lemu + 1 cm záložka, to celé krát 2). S délkou je to horší, lem musí být o něco kratší než průkrčník, aby byl mírně napružený. To se však trochu těžko odhaduje. V mém případě vyšel cca o 3 cm kratší než hotový průkrčník. Je to o zkušenostech. Kdo se na to necítí, může sešít nejprve jedno rameno, všít lem a poté sešít druhé rameno. Je to jednoduší, ale mně vadí, jak tam kouká konec obnitky, který se těžko začisťuje. Navíc je těžké sešít rameno přesně, aby vyšel šev na šev. Až budete mít naměřeno, sešijte lem opět lícní stranou na lícní stranu, našpendlete rovnoměrně do průkrčníku a všijte. Šijte po straně lemu a mírně ho při šití napínejte. Z rubu propařte žehličkou, vždy jen z rubu, ať si na materiálu neuděláte lesky.

Teď se všijí rukávy. Rozložte si triko a našpendlete rukávy lícní stranou na lícní stranu. Teď se využijí značky - vrchol náramenice a značka do předního dílu. Díky ní budete vědět, který rukáv je pravý a levý. Až budete sešívat, šijte na straně rukávu, půjde vám to mnohem lépe!

Složíme triko lícními stranami k sobě a sešijeme boky a rukáv. Pozor - hlídejte návaznost pruhů!

A teď už jen začistit rukávy a dolní kraj. Já jsem využila coverlock. Ten kdo nemá, tak může olemovat stejně jako průkrčník, nebo použít cikcak, popř. zapošít obnitku a nechat jen tak na ořez (v případě, že se materiál netřepí). Na závěr jsem si prošila coverlockem i průkrčník, což chce trochu cviku. Dneska se dají sehnat i domácí coverlocky za velice příznivou cenu. Pro domácí šití je fajn, ale je velmi náladový a ne každý materiál šije dobře. Pokud máte zkušenost, tak víte, že když se jednou steh neprováže, můžete ho celý klidně vypárat. V průmyslu to řeší tak, že vynechané místo pár stehy zapošijí na jednojehle a tím zamezí párání.

A je to! :)

© 2017 Manual - kurzy šití.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!